הפדיאטור דניאל וייס מסביר על המקצוע היחודי שלו (רשת א)

15/02/07

ריקי הראל מראיינת את דניאל וייס, ראש העמותה הישראלית לפדיאטורים וכירופדיסטים, המסביר על המקצוע היחודי שלו. הראיון נערך במסגרת תוכנית הרדיו "הכל-צפוי" המשודרת ברשת א' של "קול-ישראל".

להלן תמליל הראיון:

ריקי הראל: אנחנו רוצים לדבר עם דניאל וייס. אתה, נאמר, קודם-כל, פדיאטור. זה גם ראש העמותה הישראלית לפדיאטורים וכירופדיסטים. פדיאטור זה מומחה לכף רגל בעצם, נכון?
דניאל וייס: אכן. פדיאטור זה מומחה לכף רגל.
ריקי הראל: אבל בהכרח דוקטור, רופא? או שהמומחיות מדברת?
דניאל וייס: המומחיות היא כף רגל בלבד. אנחנו אנשי מקצוע מתמחים בכל מה שקשור לכפות הרגליים, אפילו מנתחים. תחת הרדמה מקומית, כמובן, אם יש צורך. יש לנו כמובן כמה וכמה הרשאות, מה שמאפשרים לנו, כמו רופאי שיניים, למשל, לבצע פעולות מסוימות בכפות רגליים.
ריקי הראל: ההכשרה היא רפואית, של רופא?
דניאל וייס: ההכשרה היא בי"ס לפדיאטריה, במסגרת בי"ס לרפואה. במדינת-ישראל המקצוע הזה עוד לא קיים. בעזרת ה'' יהיה.
ריקי הראל: אז אתה עם הכשרה מחו"ל?
דניאל וייס: נכון. אני אחד הישראלים שגם ונסע ללמוד את המקצוע הזה בחו"ל וחזר ללמוד את המקצוע הזה ארצה.
ריקי הראל: מעניין.
דניאל וייס: מאד.
ריקי הראל: ואנחנו מדברים רק עם כף רגל, לא עם הרגל עצמה. עם כף רגל.
דניאל וייס: ובכן יש הרבה דברים.. אנחנו מדברים על כף הרגל עצמה, אבל כף רגל, יש לה הרבה השלכות על-גבי כל הרגל כולו. זאת-אומרת, למשל, אם ניקח בתור דוגמה, מיפרק קרסול, הקרסול שלנו משוחרר, למשל, או מתנועע מצד לצד ומשפיע על כל העמידה שלנו. יכולים להיות לנו, למשל, בעיות ברכיים או אפילו גב תחתון. זאת-אומרת, ההשלכה, למשל הביומכאניקה, זה נקרא, דהיינו תורת ההליכה של בני האדם, היא מתבטאת בכמה אופנים מכפות הרגליים. לכן מלבד ההכשרה המקצועית על כפות הרגליים עצמה, צריך עדיין לדעת מה ההשלכה על גבי כל הגוף עצמו. ולכן אנחנו צריכים לדעת.. משתמשים על כל הרגל. אנחנו משפיעים, למשל באמצעות מדרסים, למשל, בכף הרגל עצמה. אנחנו מייצבים את ההליכה בכף הרגל, כל הרגל תעמוד ישר. בתוך כך, אנחנו ניישר קו, כמו שאומרים, עם הברכיים. אנחנו נקל עומסים על הברכיים, או לחילופין, גם נקל על העומסים שמופעלים על גבי האגן, למשל, בזמן ההליכה.
ריקי הראל: מעניין מאד.
דניאל וייס: לכן, כמו שאמרת לי, האם זה רק כף הרגל, ודאי שיש השלכה לגבי כל שאר הגוף גם-כן.
ריקי הראל: ואנחנו רוצים לדבר איתך על טיפול ושיקום של פצעים שהם עם קשיי ריפוי. עכשיו, אני מניחה, שכשמדברים עם פצעים עם קשיי ריפוי ברגליים ולאו-דווקא על כף הרגל או שכן?
דניאל וייס: או-קיי. אנחנו מדברים על פצעים עם קשיי ריפוי בכל הגוף כולו, לא רק בכפות הרגליים. מטבע הדברים, הקשר שלי אישית לדבר הזה הוא מכיון שאנשים עם חולי סוכרת או בעיות כלי דם וכד'', אשר סובלים מבעיות קשות רפואיות, הרי שזה משפיע מאד-מאד על הרגליים, כיוון שהם רחוקים מהלב. אבל אנחנו כמומחים לפצעים, ..המומחים.. הרי שאנחנו מטפלים בכל פצע שהוא, בכל הגוף. ולא משנה. פצע זה פצע. צריך לדעת להתייחס אליו. ולכן אנחנו היום, למשל, במרפאה רב-תחומית, שבעצם ..
ריקי הראל: איפה היא נמצאת?
דניאל וייס: אנחנו מוקמים ברמת-גן, אבל יש לנו פריסה ארצית של חיות ושל רופאים, אשר כולנו ביחד משתפים פעולה. אחד מעביר לשני במדת הצורך, אנחנו לא צריך לשבת באותו מקום כל הזמן. ועל-ידי כך, אנחנו יכולים לתקוף במרכאות כמובן את הבעיה של הפצעים מכל כיוון שהוא. זאת-אומרת, מי שלמשל מגיע עם פצע בכף הרגל, והוא זקוק למישהו שהוא מומחה כלי דם, שגם יהיה מעורב בסיפור, או לחילופין, דרמטולוג, אולי אורתופד, אולי צריך חבישות מסוימות, אז הרי אנחנו יכולים להציע לו את המינון הרחב הזה של אנשי מקצוע מכל הכיוונים, כדי לפתור את הבעיה הספציפיית שלו.
ריקי הראל: איך זה מסתדר עם קופו"ח?
דניאל וייס: אז חלק מקופוה"ח משתתפות בדבר הזה והרבה לא משתתפות בדבר הזה. זה מאד עניין אישי, שיש הסדר עם קופה"ח. חלק מהטיפולים מכוסים בקופ"ח, חלקם לא. למשל, ישנן גם טכנולוגיות מתקדמות שעוזרים לנו לפתור את הבעיות, אז סוגי חבישה שהם בעצם טכנולוגיות חדשות גם-כן, שחלקם במסגרת קופה"ח. זאת-אומרת, אנחנו, המטרה שלנו, היא לבוא, גם אם יש דברים שאין מה לעשות, הם לא במסגרת קופ"ח, אנחנו נמצא כל דרך שהוא, כדי שהבן-אדם לא יצטרך להוציא יותר מדי כספים מכיסו, אלא כל דבר שקופ"ח כן יכולה להשתתף, הרי אנחנו בעד שנשתף, כי אני גם מבחינה ספית וגם מבחינה, אני חושב שהגישה הרב-תחומית היא גם לשתף את קופוה"ח, גם את רופאי המשפחה, גם את אחיות הקהילה, שלא רק אנחנו כמרפאה, אנחנו תוקפים את הבעיה, אלא אנחנו משלבים את כולם ביחד כצוות מורחב יותר, כדי שנוכל לעזור לבן-אדם הזה מכל הכיוונים.
ריקי הראל: ברור. בכל-אופן, בראש העמותה הזו שאתה מתאר או אתה עומד, אז אתה פדיאטור. מה זה כירופדוטיסטים.
דניאל וייס: כרופודיסטים זה אנשי מקצוע שגם-כן מומחים לכף הרגל. יש קצת שינוי במינוח בין שתי השמות האלה, שבעולם היום כולם הופכים לפדיאטריה. אבל הרופודיסטים היום בהכשרתם אינם מורשים לבצע ניתוחים. זאת-אומרת, הם גם מתעסקים עם כפות הרגליים, אבל הם אינם מורשים לבצע פרוצדורות פולשניות. ולכן חלק מהדברים, רק אנחנו כפדיאטורים יכולים לעשות. למשל, אתן לך דוגמה, ציפורת חודרנית. יש לבצע פרוצדורה תחת הרדמה מקומית, אז הפדיאטורים יכולים לבצע אותה, אבל הכירופודיסטים יכולים להתרכז בבעיה אבל בלי הרדמה מקומית. יש גבולות מסוימים שהם יכולים לטפל בהם, אבל יש דברים שאסור להם לטפל.
ריקי הראל: אני מבינה שגם אתם יכולים לטפל בבית המטופל, נכון?
דניאל וייס: נכון. אז באמת אנחנו היום, כמו שאמרתי, יש פריסה ארצית. אנחנו מגיעים לבית המטופלים, יש גם אחיות, לא רק כירופודיסטים, אלא פדיאטוריסטים, שאשר משתפות איתנו פעולה ברחבי הארץ. זאת-אומרת, שאדם יכול להתקשר נגיד ברמת הגולן, או לחילופין מישהו בדרום, יכול להתקשר, ואחד מאנשי המקצוע שלנו, אנשי הצוות, יצאו אליו לשטח לראות מה הבעיה, אפילו להתחיל טיפול. עכשיו, אנשי הצוות יכולים כמובן להתייעץ.. נגיד אחות נמצאת אצל בית המטופל, ולא בטוחה באותו רגע, מה ניתן לעשות או מה צריך לעשות. היא רוצה להתייעץ, למשל, איתי. היא יכולה א. להרים טלפון באמצעות הטלפונים הסלולאריים דור שלישי, למשל, ולשדר לי מהשטח מה קורה, מה הבעיה, מעין יעוץ טלפוני אבל חזותי, ואנחנו יכולים מיד לתת איזשהו אבחנה מינימלית, כדי שאותו אדם יקבל טיפול עד שהוא יגיע למרפאה, או עד שאני אגיע אליו לביתו. דרך אחרת שאנחנו משתמשים בטכנולוגיה כזו, באמצעות אי-מייל. אם אין טלפון דור שלישי - גם מטופלים עושים את זה, דרך-אגב - הולכים לראות תמונות של הפצעים. אחד היתרונות שזה לא מריח. צחוק.. מגיעים אלינו התמונות, וכמובן התהליך הרפואי של אותו בן-אדם, ואז אפשר לתת תחילת טיפול בלבד, כדי שנוכל.. קדימה, ולא נאבד זמן יקר, עד שמגיעים למרפאה או עד שיש תור וכן הלאה.
ריקי הראל: אני אשאל אותך באמת, איזה טיפולים אתם יכולים לתת היום, שהרופא המשפחה לא חשב עליהם או רופא העור או רופא כלי הדם, שאותו אדם כבר הלך אליו דרך קופ"ח, מה עוד אתם יכולים להציע לטיפול?
דניאל וייס: בקיצור, אנחנו נתמוטט, יש לנו תאי חמצן, יש לנו היום כל-מיני מיכשור, גם מכשירים של תוצרת הארץ, אשר אפשר לתת לאנשים האלה להשתמש בהם לבד בבית או במסגרת המרפאה. כמו שאמרתי, היחודיות הוא השיתוף-פעולה ושילוב פעולה בין כל הגורמים ביחד, כדי לתקוף את הבעיה, ולא להגיע למומחה כלי דם ואחרי שבועיים ללכת לראות את פלוני אלמוני. לפעמים אנחנו מבזבזים המון-המון-המון זמן. אני יכול לתת לך דוגמה קצרה, ברשותך. מישהו, למשל, יש לו התחלה של נמק ברגל, ועד שהוא יקבע תור לעשות דופלר, דהיינו לראות את זרימת הדם של אותו בן-אדם ברגל - א. אחר-כך לראות מומחה כלי דם ועד שיראה אורתופד, יתכן שכבר עד שיגיע השלב השני בסאגה הזאתי, כבר לא תהיה לו רגל. אנחנו מנסים להריץ דברים קדימה עד כמה שניתן ובמהירות האפשרית. וברוך ה'', ממש מצילים רגליים ומרפאים פצעים.
ריקי הראל: מאד חשוב באמת. יש בעיות שהן שכיחות בקרב אנשים בעלי מוגבלות שהם .. על כיסא גלגלים?
דניאל וייס: יש לנו לפעמים לא מעט פצעי לחץ, שנגרמים כתוצאה מישיבה ממושכת או ישיבה בתנוחות מסוימות, לפעמים אפילו אם זה בעכוז או בכפות הרגליים, שנשענים על גבי המשענת של הרגליות של הכיסא גלגלים, למשל, ואכן יכולה להיווצר איזשהו לחץ מקומי שעלול לגרום להתפתחות של איזשהו פצע קטן, שאט-אט יכול להיגמר אפילו לכדי נמק. לפעמים תנוחה של כף רגל שלא תמיד הולכת, למשל, כנגד הנעל, יכולה להיגרם ציפורן חודרנית, למשל. יש כל-מיני דברים קטנים כאלה.
ריקי הראל: עכשיו אם אין בהכרח פצע פתוח, מוגלתי, אלא כאבים פשוט בצד אחד של הגוף ושאפשר אולי להניח שזה באמת נובע מהבעיה שאין איזון בין גובה הבן-אדם, אורך הרגליים, למשל, גם יש טעם להגיע אליכם?
דניאל וייס: בוודאי. את נוגעת בנקודה מאד-מאד יפה. הנושא של אורכי רגליים. אנחנו מוצאים, למשל, שלפעמים אנשים צולעים, בגלל שיש להם הפרש נגיד של חצי סנטימטר בין רגל אחת לרגל שניה, זה לא קשור לפצעים בכלל, צורת ההליכה שלו קלוקלת בגלל המבנה הפיזיולוגי שלו.
ריקי הראל: אבל יש מצב עוד יותר יפה, שהוא בכלל לא צולע, אבל יש לו את ההפרש גובה הזה..
דניאל וייס: כן-כן. אני ניסחתי את זה דרך הטלפון או דרך הרדיו, להסביר לציבור על מה הבעיה. .. בוודאי, אנחנו נטפל בזה. ואז נכנסים לתמונה באמצעות אביזרים כלשהם, יש לנו נעליים מיוחדות, מדרסים מיוחדים, וכן הלאה וכן הלאה, שיכולים בעצם לעשות קומפנסציה, לעשות איזשהו פיצוי לבעיה ולפתור את הבעיה לצמיתות.
ריקי הראל: כן. וב.. המותר שלכם, על פני האורתופדים למיניהם?
דניאל וייס: למשל. אבל יש מקרים שאנחנו עובדים יחד איתם גם-כן. לנו יש את היתרונות שלנו, להם יש את היתרונות שלהם. שוב, אני חוזר לשיתוף פעולה, שהוא מורה עיקרי פה.
ריקי הראל: אז אצלכם, אתה אומר, יש בעצם את המרפאה. גם רופא שהוא מומחה לנושא של זיהומים, נאמר.
דניאל וייס: יש לנו .. זיהומים, יש לנו אנדוקרינולוג, שהוא מומחה לסוכרת, יש מומחה כלי דם, יש אותוטיסט מומחה, מיינהיים, שהוא מומחה לנעליים אורתופדיות, למשל, לאנשים עם מוגבלויות מסוימות. שדרך-אגב, אנחנו עושים על-ידי משרד הביטחון, משרד הבריאות, יש השתתפויות של קופוה"ח גם-כן במקרים מסוימים.
ריקי הראל: באיזה מקרים?
דניאל וייס: למשל, אנשים שהם בעלי מוגבלויות, שיש להם עיוותים מסוימים בכפות הרגליים. אנשים שעברו קטיעות חלקיות, חלק מהם בהונות, למשל. או פצעים קשים בכף הרגל, אז חלק מהטיפול, צריך להיות, למשל, נעל מיוחדת, שהאדם לא ידרוך על הפצע, כדי שהפצע יחלים. קופוה"ח משתתפים למשל בעלות של נעל מסוימת או נעל מיוחדת. אני חושב שבהזדמנות, אני קורא לכל קופוה"ח להשתתף איתנו בכלל בסיפור הזה באופן מוחלט. אבל כפי שאת יודעת, דברים לא הולכים כ"כ מהר, ואני מאד מקוה שזה יהיה כמה שיותר מהר, כי אני חושב שטובת המטופלים, בסופו של דבר, היא עומדת לנגד עינינו.
ריקי הראל: בבתיה"ח יש מרפאות מהסוג הזה? או שאתם יחודיים? אתם מרפאה פרטית.
דניאל וייס: זו מרפאה פרטית. כל הצוות הרפואי שעובד איתנו, נמצאים גם בבתיה"ח, כך שלמשל, אם מישהו צריך נגיד אישפוז, ואנחנו לא רוצים שכשהוא יגיע לאישפוז, הצוות באותה מחלקה יחליט על מדיניות טיפולים אחרת ויפסיק את הטיפולים שאנחנו הנחינו, למשל. אז היתרון הוא שאחד מאנשי הצוות שלנו נמצא שם ויוכל להמשיך בעצם את מגמת הטיפול שאנחנו ייעדנו לאותו מטופל. זה עניין של שיתוף-פעולה. הרבה אנשים פה חברו יחד כדי לשתף פעולה בצורה הטובה ביותר.
ריקי הראל: זה יפה. אז הנה, אז אם יש בקרב מאזינים שלנו, מישהו שסובל וירצה לנסות גם את הצורה הזו, אז אנחנו נחזור לומר, מרפאה רב-תחומית לטיפול בפצעים קשיי ריפוי ובכלל בכאב שקשור ל.. שנובע כתוצאה ממשהו ברגליים. נודה לך מאד בשלב הזה, דניאל וייס.
דניאל וייס: נודה לך מאד. ברשותך, במסגרת המרפאה, יש לנו גם מרכז מידע. המטרה היא שגם יש דברים שאנחנו לא יכולים לעזור בהם, יכול לקרות מצב כזה, אז אנחנו משתדלים גם לספק את המידע הזה, כמובן חינם אין כסף, שאנשים צריכים איזשהו עצה, אנחנו משתדלים להפנות אותם לגורם המתאים, במדה וזה היה ואנחנו .. לפתור את הבעיה.
ריקי הראל: אני אשמח לקחת את הטלפון של מרכז המידע הזה. אם יש לך.
דניאל וייס: אין שום בעיה. זה 03-7521670 .
ריקי הראל: או-קיי. זה חשוב. אז באמת בכלל, לפני שפונים ורוצים לשאול, אם המקרה הספציפי מתאים למרפאה שלכם, להתקשר קודם למספר הזה, אם ככה.
דניאל וייס: בוודאי.
ריקי הראל: אני מאד מודה לך.
דניאל וייס: כל טוב. תודה רבה.
ריקי הראל: שלום וברכה. דניאל וייס הוא פדיאטור והוא ראש העמותה הישראלית לפדיאטורים וכירופודיסטים. מספר הטלפון, זה מרכז המידע של המרפאה: 03-7521670. תוכלו לשאול שם אם המקרה שלכם, במקרה ואתם צריכים, מתאים לטיפול של המרפאה הזו.